محمد احمدی اکبری دانشجو و پژوهشگر مهندسی عمران

آشنایی با مفهوم رنگ کلاه ایمنی

رنگ کلاه ایمنی پیشنهادی در واحدهای مختلف به‌صورت جدول ذیل است:‌

ردیف نام واحد رنگ کلاه ایمنی، رنگ‌ها بستگی به نظر شرکت دارد.

  1. ایمنی – زرد
  2. آتش‌نشانی – قرمز
  3. بهره‌برداری – سفید
  4. تعمیرات – آبی
  5. خدمات فنی – سبز
  6. واحدهای غیر فنی و افراد میهمان – نارنجـی
  7. پیمانکاران – خاکستری

تقسیم‌بندی کلاه‌ها به کلاس‌های A و B و C از روی مصارف صنعتی صورت می‌پذیرد:

کلاس A: کلاه‌های مصرفی در سرویس‌های خدمات عمومی، با ولتاژ برق مصرفی پایین (تا حدود ۲۲۰۰ ولت)

برای محافظت سر از خطرات حاصل از ضربه‌های واردشده در مشاغلی از قبیل کار در معادن، ساختمان‌سازی، کارهای تولیدی، حفر تونل، کشتی‌سازی، چوب‌بری و …

کلاس B: کلاه‌های مصرفی در مشاغلی که با ولتاژهای برق مصرفی بالایی (تا حدود ۲۰۰۰۰۰ ولت) سروکار دارند، مانند کارگران شاغل در بخش‌های الکتریکی

کلاس C: کلاه‌های مصرفی در سرویس‌های خاص که این کلاه‌ها معمولاً از آلومینیوم ساخته‌شده و بنابراین هادی جریان الکتریسیته بوده و محافظتی در مقابل ولتاژهای جریان برق به عمل نمی‌آورند.

این کلاه‌ها در وزن‌های سبک طراحی‌شده (جهت احساس راحتی بیشتر در هنگام کار) و برای محافظت از سر در مقابل ضربه و فشارهای وارده در مشاغلی از قبیل کارهای خاص ساختمانی و تولیدی، پالایشگاه‌ها، تصفیه‌خانه‌ها، صنایع شیمیایی و در کلیه مکان‌هایی که امکان وارد شدن ضربه به سر از طریق برخورد با اجسام ثابت وجود دارد، کاربرد دارند.

کلاه Bump cap: این کلاه به همراه محافظ جمجمه بوده و جهت محافظت از سر در مقابل پارگی حاصل از برخورد با اجسام نوک‌تیز بکار می‌رود. اما توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت می‌باشد که از این نوع کلاه‌ها نمی‌توان به‌عنوان جایگزینی برای کلاه‌های ایمنی استفاده نمود، زیرا آنها نمی‌توانند از سر در مقابل ضربه حاصل از نیروهای شدید و یا سوراخ شدگی حاصل از سقوط اجسام بر روی سر محافظت به عمل‌آورند.