محمد احمدی اکبری دانشجو و پژوهشگر مهندسی عمران

کف کاذب

کف کاذب نام کالایی است که به قرینه سقف کاذب نام‌گذاری شده و به کفی اطلاق می‌گردد که کف اصلی سازه ساختمانی نیست و جهت افزایش ارتفاع محل تردد به کمک پایه هایی بر کف اصلی طبقات نصب‌شده است.

ترجمه صحیح نام این کالا ” کف بلند شده ” می‌باشد که دلیل به‌کارگیری آن عموماً جهت پوشش حجم زیادی از کابل‌ها و تأسیسات است که در بعضی از اماکن بکار می‌رود.

از آن جمله می‌توان از اتاق‌های کنترل و فرمان مراکز کامپیوترهای سرور، پست‌های برق و مخابرات، برج‌های کنترل، اتاق‌های قرنطینه، گلخانه‌های مکانیزه و …. نام برد.

ولی اخیراً به‌کارگیری انواع خاص از کف کاذب به‌منظور گرمایش از کف و انتقال آب‌های سطحی و کاهش رطوبت و همچنین به‌منظور سبک‌سازی ساختمان‌ها نیز رونق یافته است، ضمناً کف‌های کاذب در ابعاد مختلف ارائه می‌گردند که معمولاً ۴۰ ×۴۰، ۴۰ × ۶۰، ۵۰ × ۵۰، ۶۰ × ۶۰، ۸۰ × ۸۰ و ۱۲۰ × ۶۰ می‌باشد.

اجزاء کف کاذب: کف‌های کاذب عموماً از اجزاء کلی تایل یا کفه، پایه، رابط یا استرینگر تشکیل می‌شوند که بسته به نوع کف کاذب از مواد مختلفی جهت ساخت آنها استفاده می‌شوند.

کف کاذب

انواع کف کاذب:

کف‌های کاذب ازنظر کاربردی به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

  1. کف‌های مخصوص پوشاندن تأسیسات
  2. کف‌های مخصوص انتقال آب‌های سطحی، خاک و ماسه
  3. کف‌های مخصوص جهت نصب گرمایش کف و کاهش رطوبت
  4. کف‌های مخصوص سبک‌سازی ساختمان

از ویژگی‌های مهم این کف‌های کاذب می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • قابلیت تحمل یک ساعت در شرایط آتش‌سوزی بدون ریزش و بدون ایجاد دود و گازهای سمی و خفه‌کننده
  • قابلیت مقاومت در برابر بارهای دینامیک متمرکز و غلطش در حدود یک تن برهر تایل
  • قابلیت مقاومت بارهای استاتیک حداقل با ضریب طراحی ۲
  • ضد الکتریسیته ساکن مناسب مراکز کامپیوتری این نوع کف‌ها معمولاً از مواد فلزی و یا چوب و سنگ محافظت‌شده با فلزات ساخته می‌شوند.
در ادامه بخوانید  آشنایی با سیلو سیمان