قانون مورفی – مبتذل یا بی‌محتوا؟

Poster by Rojan Iraji
0

قانون مورفی رو 2 روز پیش تماشا کردم، از واژه مبتذل خوشم نمی‌آید اما شاید تعریف این کلمه برای این فیلم بی‌محتوا مناسب باشد، معلوم نیست قصد رامبد جوان از ساخت این فیلم چیست؟

سینمای تجاری ایران به شدت افول کرده است و دیگر شاهد فیلم‌های حتی بد نیستیم، نمی‌خواستم درباره این فیلم چیزی بنویسم چون در واقع چیزی برای نوشتن ندارد، 100 دقیقه سکانس‌های بدون داستان به هم متصل شده که هیچ ربطی به یکدیگر داده نشده‌اند، اگر پیش نمایش یا تریلر فیلم را دیده‌اید همان تریلر کافی است، این فیلم به جز یک صحنه ضعیف دنبال کردن مجرم و چند آهنگ چیز دیگری برای شما نخواهد داشت.

اگر نقد این فیلم در دیجی کالا مگ را بخوانید با جمله “آنهایی که به فیلم ایراد می‌گیرند و آن را بی‌معنا می‌خوانند باید جنس کمدی فانتزی فیلم را در نظر بگیرند. این یک کمدی به شیوه وایلدر یا لوبیچ نیست که قرار باشد پشت داستان و موقعیت‌های خنده‌دارش درس زندگی یا حرفی عمیق پنهان شده باشد. این یک کمدی است که هدفش فقط خنداندن تماشاگر است. همان کاری که رامبد جوان در برنامه «خندوانه» انجام می‌دهد اینجا اما به شکل یک فیلم سینمایی خوش‌ساخت اتفاق رخ می‌دهد” به شدت با این گفتار مخالف هستم، این فیلم لوچ و بی مزه است به جز تعداد انگشت شماری سکانس خنده داری دیده نمی‌شود، این فیلم خواسته است که یک فانتزی پاپ کورنی باشد اما این جملات برای این فیلم کمی بزرگ و غیر قابل هضم می‌باشد.

در این فیلم سعی شده است که با ریتم تند تدوین و کنار هم چیدن سکانس‌ها مخاطب را خسته نکنند اما باز هم ناموفق بوده‌اند، دلیل این موضوع روشن است، فیلم داستان ندارد. اگر حرفی برای گفتن نداریم، ساکت بودن بهترین اتفاق است.

چرا در مقابل “فهمیدن” و اینکه مخاطب من هم می‌فهمد این‌قدر مقاومت می‌کنیم؟

واکنش رامبد جوان به اظهارنظرهایی که «قانون مورفی» را فیلم مستهجن خواندند: عزیزان محترم شما وقتتان را با ما تلف نکنید و بروید به موضوعات مهمتان برسید که ان‌شاءالله دنیا را نجات بدهید. ما همین گوشه‌ها بازی‌های خودمان را می‌کنیم و با رفقای خودمان حالمان خوبِ یا اگر هم بده ربطی به شما ندارد.

“خبرگزاری صبا”

این روزها اگر فیلمی متهم به بی محتوا بودن شود، کارگردان فیلم منتقد را به هزاران گناه نکرده متهم می‌کند، بیایید قبول کنیم قانون مورفی حتی لیاقت واژه فیلم را هم ندارد، قیمت این فیلم برای دانلود قانونی 5.000 تومان است، لطفاً به جای تماشا این فیلم این مبلغ را به یک خیریه کمک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌های فینگلیش و اسپم تأیید نخواهد شد