مزرعه حیوانات یا قلعه حیوانات

Photo by New Hazlett Theater
0

کتاب مزرعه حیوانات یا قلعه حیوانات شاید در نگاه اول یک کتاب سیاسی به نظر برسد، اما به نظر من یک کتاب اجتماعی است که واقعیت کلمه سیاست را برای ما بازخوانی می‌کند، آیا تا کنون فکر کرده‌ایم که چگونه زندگی می‌کنیم؟

مزرعه حیوانات یک کتاب ارزشمند ادبی است که مانند دیگر اثر این نویسنده 1984 به بررسی جوامع انسانی روزهای زندگی نویسنده و امروز ما می‌گذرد، گرچه این دو کتاب روایت متفاوتی دارند اما هر دو از یک اصل رنج می‌برند، بردگی انسان‌ها در مقابل نظام‌های سیاسی که در انتها همگی بر مبنا یک اصل پایه ریزی شده‌اند و آن اصل حکومت می‌باشد.

اگر نگاهی به تاریخ جهان بیندازیم انسان همیشه در طلب قدرت بوده است و در تلاش برای برتری جویی نسبت به سایر انسان‌ها، در این میان انسان‌هایی نیز شاید باشند که هیچ‌کدام از اینها برایشان مهم نباشد و شاید چون نمی‌توانند این چیزها را به‌دست بیاورند زیاد هم فکرشان را مشغول نمی‌کنند.

شاید اگر جرج امروز زنده بود و در میان ما قدم می‌زد دیگر درباره نظام‌های سیاسی یا تفکرات آنها نمی‌نوشت و شاید اصلاً چیزی نمی‌نوشت، دنیای این روزهای ما درگیر اختگی می‌باشد، اختگی تفکر به آنچه که انجام می‌دهیم، زندگی بیش از حد ماشینی شده است و ما هم کم کم به برده‌های تکنولوژی تبدیل شده‌ایم.

خود من هم یک برده هستم، یک برده که صبح را با موبایل آغاز می‌کند، تا شب با کامپیوتر سر و کله می زند و شب با موبایل می‌خوابد، شاید شعرا باید از خوک‌ها می‌نوشتند، خوک‌هایی که از تفکرات و تصاویر دیگران تغذیه می‌کنند و دیگر زندگی کردن برایشان اهمیت ندارد و همین‌که زنده هستند برایشان کافی است، فکر کردن کار سختی شده است، مدام در برابر تفکرات دیگران هستیم، دیگرانی که حتی دیگر وجود ندارند.

این کتاب درباره خوک‌های درون ماست، حتماً توصیه می‌کنم بخوانید، هرچند تغییری در زندگی شما ایجاد نخواهد کرد، امید است که در تفکرمان تغییری ایجاد شود، بی اختیار یاد جمله

“من ستایشگر معلمی هستم که اندیشیدن را به من آموخت نه اندیشه‌ها را”

مرتضی مطهری

می افتم، واقعاً جمله عجیبی است که این روزها عقیم مانده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه‌های فینگلیش و اسپم تأیید نخواهد شد