محمد احمدی اکبری دانشجو و پژوهشگر مهندسی عمران

ساختمان دفتر مرکزی CCTV

دفتر مرکزی تلویزیون چین (China Central Television Headquarters) که به‌صورت مخفف CCTV نامیده می‌شود یک آسمان‌خراش ۴۴ طبقه، با ارتفاع ۲۳۴ متر بوده که در پکن چین ساخته‌شده است.

این ساختمان مساحتی بالغ‌بر ۵۵۳۰۰۰ مترمربع دارد که O.M.A (دفتر و تیم طراحی رم کولهاس) آن را طراحی نموده است.

این طرح به شکلی نمادین (ازنظر مقیاس شهری) به‌صورت دو برج طراحی‌شده است که در ارتفاع به یکدیگر می‌رسند و مکعبی را تکمیل می‌کنند که در نقطه شروع دو برج (طبقات پائینی) در سمتی دیگر ساخته‌اند. ساختمان اصلی دربرگیرنده استودیوهای پخش برنامه ماهواره‌ها و بخش اداری و … است، ارتفاع آن ۲۳۰ متر و مساحت آن ۴۰۵۰۰۰ مترمربع می‌باشد.

ساختمان دوم،۱۱۵۰۰۰ مترمربع مساحت، مرکز فرهنگی تلویزیون چین است که شامل یک هتل، یک تئاتر بزرگ عمومی و فضای نمایشگاهی است.

نکته دوم در کار کولهاس به تصویر کشیدن فضا است، بخش تهی که با شکل و فرم اثر، به‌نوعی قاب شده، را می‌توان نمایش فضا دانست که تا قبل از آن مرسوم نبوده است. کولهاس فضا را درست مانند حجم به نمایش گذاشته است، که سهم عمده این نمایش را می‌توان به فرم ناپایدار و تغییر ماهیت داده در هر سمت داد.

شکل این آسمان‌خراش درواقع یک حلقه مانند متشکل از ۶ قسمت افقی و عمودی است. با توجه به شکل غیرطبیعی ساختمان, ساخت آن با دشواری‌های زیادی همراه بود.

برای ساخت آن ابتدا دو ساختمان پایه را جداگانه ساخته و سپس بااتصال آن دو توسط قسمت مرکزی، آنها را به یک ساختمان تبدیل کردند؛ برای این کار اتصال دو ساختمان را در ساعات اولیه صبح انجام دادند تا دمای استیل هر دو ساختمان یکسان شده باشد.

در ادامه بخوانید  نکات اجرایی سنگ نما

مهندسان این سازه که اکثراً آلمانی بودند، هرروز تنها یک ساعت در آستانه سحر فرصت داشتند تا عملیات متصل کردن بازوهای این دو برج را انجام دهند. تنها در این ساعت از روز است که ساختمان سازه کمترین تأثیر را از تغییرات درجه هوا می‌گیرد. در ساعات دیگر شبانه‌روز، تغییرات ایجادشده در سازه فلزی ساختمان و انبساط فلز در صورت گرمای خورشید، عملیات پیچیده متصل کردن بازوی برج‌ها را دشوار می‌کند.

بازوهای این برج‌های دوقلو به‌وسیله یک سایه‌بان که ۱۱ طبقه از این ساختمان را پوشش می‌دهد به هم متصل می‌شود.